Blog

Praca na nocną zmianę – jak wpływa na Twój sen?

ilm Praca na nocną zmianę – jak wpływa na Twój sen blog 110px

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na odpowiednią ilość snu. Ma to związek m.in. z pracą na zmiany, która sprawia, że nasz zegar biologiczny nie działa w prawidłowy sposób. Choć nie możemy uniknąć pewnych skutków ubocznych pracy w nocy, to możemy jednak zadbać o efektywną regenerację organizmu po powrocie z pracy. Odespanie zarwanych nocy jest konieczne, abyśmy mogli normalnie funkcjonować i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Biologiczny rytm snu i czuwania pozwala na właściwe funkcjonowanie organizmu, warunkując nie tylko jego regenerację, ale również wpływając na przebieg podstawowych reakcji biologicznych. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to nocą w naszym ciele zachodzą liczne procesy fizjologiczne, dzięki którym możemy cieszyć się dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem. Niestety, nie zawsze możemy żyć zgodnie z biologicznym rytmem snu i czuwania, co odbija się na ogólnej kondycji naszego organizmu. Jak praca w nocy wpływa na jakość snu? Co zrobić, aby odsypianie w dzień pozwoliło na efektywną regenerację?

Praca w nocy w teorii i praktyce…

Praca na nocną zmianę to jedna z przyczyn gorszego samopoczucia. Zmiana naturalnego sposobu funkcjonowania organizmu jest szczególnie trudna dla tzw. rannych ptaszków, czyli osób, które mają najwięcej energii od wczesnych godzin porannych do wczesnego wieczora. Praca w nocy wpływa nie tylko na poziom energii, ale także nasz metabolizm, kondycję psychiczną i ogólną sprawność fizyczną. Jeżeli nocą wspomagamy się używkami np. kawą lub sięgamy po papierosy i napoje energetyczne, to musimy liczyć się, z tym że problemy z zasypianiem mogą się nasilać, prowadząc np. do bezsenności.

Nie można wyspać się na zapas, bo nie magazynujemy energii. Możliwe jest jednak „przestawienie się” na nieco inny sposób funkcjonowania, dzięki czemu praca na nocną zmianę stanie się łatwiejsza i mniej obciążająca dla organizmu, co przełoży się na lepsze samopoczucie.

Ile spać po nocnej zmianie?

Najważniejsze jest to, aby zadbać o odpowiednią ilość snu po nocnej zmianie. Po powrocie z pracy powinniśmy od razu położyć się do łóżka i przespać co najmniej 6 godzin. Jeżeli o tym zapomnimy i zostawimy odsypianie np. na weekend, to będziemy musieli mierzyć się z przewlekłym zmęczeniem, problemami z zasypianiem, a także innymi skutkami przemęczenia, które utrudnią nam normalne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że liczy się nie tylko ilość, ale także jakość snu, o którą powinniśmy zadbać, pracując na zmiany oraz żyjąc zgodnie z naturalnym rytmem dobowym.

Praca na nocną zmianę odbija się na naszym zdrowiu, dlatego musimy szczególnie zadbać o przygotowanie sypialni, w której zaśniemy po powrocie do domu. Jednym z najważniejszych elementów jej wyposażenia powinien być właściwie dobrany materac, który zagwarantuje zdrowy i spokojny sen. Dobrze dobrany materac ułatwia zasypianie oraz pozwala uniknąć nieprzyjemnego uczucia napięcia, które związane jest z niewłaściwym podparciem ciała i usztywniającym mięśnie stresem. Co więcej, nowoczesne materace wpływają również na temperaturę ciała i higienę snu, co jest bardzo ważne, gdy zależy nam na szybkim powrocie do formy po spędzonej w pracy nocy. Dopełnieniem odpowiednio dobranego materaca, jest ergonomiczna poduszka. Kładąc się do łóżka po nocnej zmianie, szczególnie musimy zadbać o odprężenie całego ciała, dzięki któremu unikniemy bólu oraz sztywności kręgosłupa.

Ważne! Po nocnej zmianie nie powinniśmy drzemać na kanapie lub decydować się na rozchodzenie zmęczenia. Sen jest nam potrzebny do życia, a jego chroniczne niedobory przekładają się na ogólną kondycję i stan zdrowia.

Zadbaj nie tylko o ilość, ale także jakość snu!

Aby uniknąć skutków ubocznych pracy na nocną zmianę, musimy zadbać o komfort snu. Pokój, w którym śpimy, powinien zostać odpowiednio zaciemniony i przewietrzony, co pozwoli na szybsze wyciszenie się przed zaśnięciem. Nie mniej ważne jest także ograniczenie docierających do sypialni dźwięków. Jeżeli jest to niemożliwe, to najlepszym wyborem będzie korzystanie z zatyczek do uszu, które skutecznie odgrodzą nas od hałasu z zewnątrz oraz pozwolą na normalne funkcjonowanie innych domowników.

Podsumowanie

Praca na nocną zmianę to spore wyzwanie dla naszego organizmu. Choć zdarza się, że bagatelizujemy skutki uboczne braku snu oraz związane z nimi objawy, to wcześniej lub później zaczną one utrudniać nasze normalne funkcjonowanie i wpływać na ogólny stan zdrowia. Po nieprzespanej nocy trzeba zadbać o zdrowy, regenerujący i nieprzerwany sen, który powinien trwać co najmniej 6 godzin. Zasypianie ułatwia zaciemnienie sypialni i korzystanie z zatyczek do uszu. Nie mniej ważny jest wybór odpowiedniego łóżka, materaca, poduszki i kołdry, dzięki którym nawet padając ze zmęczenia, unikniemy nadmiernego obciążenia mięśni i kręgosłupa oraz zadbamy o utrzymanie właściwej temperatury ciała, która pozwala poprawić jakość snu.