Blog

Jaki materac dla alergika wybrać?

materac dla alergika

Alergia wziewna to uciążliwa choroba, której nie należy bagatelizować. Nieleczona prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej. Jedną z ważnych kwestii w przypadku leczenia alergii jest dobór elementów wyposażenia sypialni i innych pomieszczeń, w których przebywa osoba uczulona na roztocza kurzu domowego, pleśń, zarodniki grzybów i inne alergeny.

Alergikiem możemy stać się w każdym wieku. Reakcja alergiczna początkowo może przypominać objawy przeziębienia. Charakterystycznym objawem alergii na roztocza kurzu domowego jest nocny i poranny katar. Mikroskopijne roztocza znajdują się m.in. w materacach i meblach tapicerowanych, które wykonane są z zastosowaniem naturalnych materiałów.

Zdiagnozowanie alergii wymaga zmian w naszym najbliższym otoczeniu – dom lub mieszkanie powinny być bezpiecznym środowiskiem. Co ważne – nie wystarczy przyjąć leków antyhistaminowych – leczenie bez odpowiedniego przygotowania przestrzeni mieszkalnej do potrzeb alergika nie jest skuteczne.

Materac dla alergika – co trzeba wiedzieć?

Obecnie wszystkie materace reklamowane są jako materace antyalergiczne, ale… większość produktów nie posiada odpowiednich certyfikatów. Faktem jest, że materace piankowe i nowoczesne materace sprężynowe nie zapewniają przyjaznego środowiska do rozwoju roztoczy kurzu domowego, jednak w przypadku alergików, najlepiej wybierać certyfikowane materace, których rdzeń i pokrowiec zapewniają właściwą ochronę przed szkodliwymi roztoczami oraz zmniejszają ryzyko rozwoju m.in. grzybów pleśniowych. To samo tyczy się poduszek, kołder i akcesoriów.

Łóżko alergika także powinno zostać dobrane z uwzględnieniem jego potrzeb. W tym przypadku nie są polecane łóżka tapicerowane, na których może gromadzić się kurz. Najlepiej zdecydować się na zakup łóżka, którego ramę możemy bez problemu utrzymać w idealnej czystości.

Zanim zaczniemy urządzać sypialnię małego lub dużego alergika, musimy usunąć z niej potencjalne źródła alergenów, czyli m.in. zasłony z naturalnych włókien i wełniane dywany. Każde pomieszczenie w domu lub mieszkaniu powinno być wolne od źródeł szkodzących danej osobie alergenów.

Czym charakteryzują się materace antyalergiczne?

Jednym z najczęściej uczulających alergenów są roztocza kurzu domowego. Wywołują alergię wziewną oraz alergię skórną. Są niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci, u których bardzo często wywołują silne objawy astmatyczne.

Certyfikowane materace antyalergiczne wykonane są z materiałów, które nie tylko utrudniają rozmnażanie się roztoczy, ale także zapobiegają ich wnikaniu do wnętrza materaca. Nowoczesne pianki oraz dzianiny, z których powstają pokrowce materacy to jednak nie wszystko. Materace antyalergiczne przeciwdziałają również rozwojowi drobnoustrojów. Innowacyjne technologie pozwalają produkować materace, które szybko odprowadzają wilgoć, zapewniają odpowiedni przepływ powietrza pomiędzy poszczególnymi warstwami materaca oraz regulują temperaturę ciała.

Materac antyalergiczny ogranicza ryzyko związane z namnażaniem się roztoczy kurzu domowego, jednak nie oznacza to, że przez wiele lat będzie chronił przed kontaktem z alergenami. Aby certyfikowany materac antyalergiczny służył naszemu zdrowiu, musimy dbać o utrzymanie go w odpowiedniej czystości, czemu służą częste odkurzanie, wietrzenie i ochrona materaca przed zawilgoceniem. Aby zadbać o czystość poduszek i materaca, warto zabezpieczyć elementy wyposażenia sypialni antyalergicznymi ochraniaczami, które stanowią dodatkową ochronę przed alergenami.

Polecane materace dla alergików

Antyalergiczny materac musi zostać dopasowany do naszego wieku, masy ciała i stanu zdrowia. Należy zwrócić uwagę m.in. na stopień jego twardości, który wpływa na komfort i wygodę snu oraz zdrowie naszego kręgosłupa.

Doskonałym wyborem do sypialni alergika jest np. twardy materac piankowy Argento Therapy marki MollyFlex, który posiada status wyrobu medycznego. Materac Argento Therapy został wyposażony w pokrowiec z włókna antyalergicznego, który jest impregnowany srebrem, co stanowi dodatkową ochronę przed szkodliwymi mikroorganizmami, do których zaliczamy bakterie, grzyby i roztocza.

Osobom uczulonym polecamy również średnio twardy materac ViscoGreen marki Materasso, który został wyprodukowany z zastosowaniem materiałów zapewniających odpowiedni mikroklimat snu. Materac ViscoGreen także jest certyfikowanym wyrobem medycznym o potwierdzonych właściwościach antyalergicznych.

Status wyrobu medycznego o właściwościach antyalergicznych ma również średnio twardy materac Admiral Bio-ex Exclusive marki Materasso, który łączy właściwości nowoczesnych pianek oraz sprężyn kieszeniowych typu Multipocket o 7 zróżnicowanych strefach komfortu.

Podsumowanie

Materac antyalergiczny powinien ograniczać ryzyko związane z kontaktem z alergenami. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości oraz cieszyć się spokojnym, regenerującym snem, warto zdecydować się na zakup certyfikowanego materaca medycznego, którego antyalergiczne właściwości zostały potwierdzone badaniami.