Blog

Sypialnia na poddaszu – jak ją urządzić?

sypialnia na poddaszu

Poddasze to przestrzeń z wyjątkowym potencjałem, którą niestety czasem trudno zaaranżować. Jak urządzić sypialnię na poddaszu? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź!

Dostępne obecnie rozwiązania projektowe oraz materiały wykończeniowe pozwalają nie tylko odpowiednio wygłuszyć poddasze, ale także zabezpieczyć przestrzeń pod dachem przed nadmiernym wychładzaniem się zimą i nagrzewaniem latem oraz dodatkowo ją doświetlić. Warto pamiętać o doborze jasnych kolorów, które pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń. Małe poddasze możemy dodatkowo optycznie powiększyć, decydując się na montaż luster.

Największy problem podczas aranżacji sypialni na poddaszu sprawia dobór wyposażenia. Trzeba pamiętać o jednym – niezależnie od tego, gdzie urządzamy sypialnię, musi ona zapewniać jakościowy sen. Z tego względu kluczowy jest wybór ramy łóżka, stelaża, a także materaca, które stanowią fundament zdrowego snu.

Meble do sypialni na poddaszu – postaw na zdrowy sen!

Podstawą aranżacji sypialni na poddaszu jest oczywiście łóżko. W zależności od rozwiązań projektowych, mamy do dyspozycji zarówno klasyczne łóżka np. z drewnianą ramą, jak i nowoczesne łóżka tapicerowane. Jeżeli ścianka kolankowa jest bardzo niska, to niestety, może być konieczna rezygnacja z zakupu łóżka z zagłówkiem oraz wysokiego łóżka kontynentalnego. Nieco inaczej jest w przypadku wyższych ścianek kolankowych lub poddasza, w którym przynajmniej jedna ściana pozbawiona jest skosów. Wówczas możemy cieszyć się możliwością wyboru spośród wszystkich typów łóżek, co ułatwia dopasowanie sypialni do indywidualnych potrzeb.

Przestrzeń pod skosami możemy zagospodarować dzięki zabudowie wykonanej na indywidualne zamówienie; dobrze w tym przypadku sprawdzą się również dostępne w sklepach niskie komody z szufladami. Projekt większości poddaszy nie pozwala na korzystanie z tradycyjnych szaf i witryn, jednak i ten problem można skutecznie rozwiązać, np. decydując się na wykonanie szafy wnękowej.

Warto zwrócić uwagę na ustawienie łóżka, do którego powinien być nieograniczony dostęp. W okolicy łóżka powinny stanąć stoliki nocne, na których ustawimy zapewniające klimatyczne oświetlenie lampy.

Dopełnieniem łóżka jest materac. Tutaj priorytetem jest dobór odpowiedniego stopnia twardości, który będzie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Bardzo ważny jest także wybór właściwie podpierającej głowę poduszki i akcesoriów.

Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając materac?

Materac powinien zapewniać zdrowy, jakościowy sen. Bardzo ważne jest, aby właściwie podpierał kręgosłup oraz ułatwiał rozluźnienie mięśni. Jeżeli szukamy materaca do łóżka podwójnego, warto zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zapobiegają przenoszeniu się drgań oraz pozwalają połączyć potrzeby i oczekiwania dwóch osób.

Świetnym rozwiązaniem do każdej sypialni jest np. materac hybrydowy Electro marki Hilding. Został on wyposażony w odpinany top, dzięki któremu możemy dopasować jego twardość do indywidualnych potrzeb. Materac Electro to produkt uniwersalny, który zapewnia dodatkowe korzyści. Warto wiedzieć, że stanowiący jego zewnętrzną część materac nawierzchniowy możemy stosować także w celu poprawy komfortu snu na innych materacach np. podczas wakacyjnych podróży. Co więcej, materac Electro idealnie dopasowuje się do ciała, zapewnia odpowiednią wentylację i skutecznie pochłania wilgoć, umożliwiając higieniczny, zdrowy sen.

Na szczególną uwagę zasługuje również hybrydowy materac Dance marki Hilding, który dedykowany jest m.in. dla par z dużą różnicą wagową. Dzięki sprężynom Pocket Plus charakteryzuje się on bardzo wysoką elastycznością punktową, zapewniając stabilne podparcie ciała oraz optymalną sprężystość. Wyjątkowy komfort podczas snu na materacu Dance zapewnia również m.in. pianka FloFom, która delikatnie chłodzi, zapobiegając nadmiernemu przegrzewaniu się ciała. Materac Dance gwarantuje dogłębną regenerację mięśni oraz idealnie dopasowuje swój kształt do ułożenia kręgosłupa.

Polecamy również kieszeniowy materac Flamenco marki Hilding, który zapewnia punktowe podparcie ciała w czasie snu. Materac Flamenco idealnie dopasowuje się do ciała dzięki 7 strefom komfortu. Zastosowanie dużej liczby sprężyn o niewielkiej średnicy pozwala cieszyć się komfortem snu w każdej pozycji, gwarantując optymalne rozluźnienie mięśni i punktowe rozłożenie nacisku.

Podsumowanie

Poddasze doskonale nadaje się na przytulną, sprzyjającą relaksowi sypialnię. Warto zdecydować się na jego adaptację, co pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń do życia oraz poczucie intymności. Urządzając sypialnię na poddaszu, trzeba pamiętać o doborze odpowiednich mebli, materaca, poduszek i akcesoriów, bo przestrzeń przeznaczona do snu powinna sprzyjać optymalnej regeneracji. Podstawą zdrowego snu jest materac, dzięki któremu nasze ciało zyskuje stabilne podparcie, a organizm może efektywnie zregenerować się w czasie snu.