Blog

Jakie są rodzaje sprężyn w materacach?

sprężyny w materacach

Nowoczesne materace sprężynowe zapewniają komfort i wygodę podczas snu. Wykorzystywane podczas ich produkcji sprężyny nie mają nic wspólnego z uwierającymi i przebijającymi się przez tapicerkę meblową sprężynami, które niegdyś stosowano podczas produkcji materacy i mebli wypoczynkowych. Jakie są obecnie stosowane rodzaje sprężyn w materacach? Podpowiadamy.

Materac to coś więcej niż jedynie dopełnienie stelaża i ramy łóżka – stanowi on podstawę jakościowego snu, decydując o naszym zdrowiu i samopoczuciu. Aby cieszyć się zdrowym, spokojnym snem, powinniśmy dobrać materac pod względem indywidualnych potrzeb, biorąc pod uwagę m.in. masę ciała oraz ogólny stan zdrowia.

Materace sprężynowe vs materace piankowe

Materace piankowe i materace sprężynowe to dwie grupy produktów, które znacząco się różnią. Wybór idealnego rozwiązania powinien uwzględniać indywidualne potrzeby. Warto pamiętać, że zarówno w przypadku materacy piankowych, jak i materacy sprężynowych, liczy się jakość, która przekłada się na komfort snu.

Materace sprężynowe i materace piankowe różnią się m.in. pod względem wagi i właściwości. Do produkcji materacy sprężynowych także wykorzystywane są różnego rodzaju piany, dzięki którym sprężyny stają się niewyczuwalne – stanowią one m.in. wykończenie zewnętrznej i spodniej części materaca. Aby w pełni wykorzystać potencjał materaca sprężynowego lub materaca piankowego, powinniśmy pamiętać o wyborze odpowiedniej poduszki, dzięki której zadbamy o właściwe podparcie głowy i kręgosłupa szyjnego.

Rodzaje sprężyn w materacach

Nowoczesne materace sprężynowe gwarantują zdrowy, spokojny sen, zapewniając właściwe podparcie dla kręgosłupa. Do wyboru mamy trzy rodzaje sprężyn, czyli:

  • sprężyny bonellowe;
  • sprężyny kieszeniowe;
  • sprężyny multipocket.

Sprężyny bonellowe

Sprężyny bonellowe to od dawna stosowany w przemyśle meblowym rodzaj sprężyn –  stanowią one nie tylko element rdzenia materacy, ale także mebli tapicerowanych. Sprężyny bonellowe są ze sobą połączone. Materace ze sprężynami bonellowymi mają niewielką elastyczność punktową, co sprawia, że łatwo przenoszą drgania.

Sprężyny kieszeniowe i sprężyny multipocket

Sprężyny kieszeniowe i sprężyny multipocket to nowoczesne rodzaje sprężyn, dzięki którym materace idealnie dopasowują się do ciała i są podzielone na kilka stref twardości.

Sprężyny kieszeniowe pracują niezależnie – nie są połączone i mają spiralny kształt. Każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszonce, dzięki czemu ciało podpierane jest w różnych punktach. Sprężyny multipocket są mniejsze i jest ich więcej niż w przypadku klasycznych materacy kieszeniowych. Zastosowanie większej liczby małych sprężyn pozwala jeszcze lepiej rozłożyć nacisk na materac, co przekłada się na komfort i wygodę snu.

Klasyczny materac z wkładem kieszeniowym to najczęściej wybierany typ materacy sprężynowych, co ma związek z korzystnym stosunkiem ceny do jakości. We wkład ze sprężyn kieszeniowych 7 strefowych został wyposażony np. antyalergiczny materac Lunar marki Sen Active, który spełni potrzeby i oczekiwania osób szukających materaca o podwyższonym stopniu twardości. Dopełnieniem wkładu sprężynowego materaca Lunar jest pianka poliuretanowa o zwiększonej gęstości.

Osobom szukającym materaca, który jest atestowanym produktem medycznym, polecamy materac kieszeniowy Primator Bio Ex Royal marki Materasso.

Doskonałym wyborem dla osób, które szukają materaca o średnim stopniu twardości, jest materac Flamenco marki Hilding. Wkład materaca Flamenco zbudowany jest ze sprężyn o mniejszej średnicy, których jest zdecydowanie więcej niż w klasycznych materacach kieszeniowych – sprężyny multipocket. Innowacyjna budowa rdzenia materaca Flamenco zapewnia idealne podparcie punktowe i precyzyjne dopasowanie do ciała w 7 strefach komfortu.

Każdy materac warto zabezpieczyć za pomocą nowoczesnych akcesoriów, dzięki którym zyska on ochronę przed zabrudzeniami i zawilgoceniem oraz mechanicznymi uszkodzeniami pokrowca.

Podsumowanie

Materace sprężynowe, które wyposażone zostały w sprężyny kieszeniowe lub sprężyny multipocket, są doskonałym wyborem dla osób, które chcą cieszyć się wygodą i komfortem snu w każdej pozycji. Zapewniają one idealne podparcie ciała, dopasowując się do sylwetki oraz pozwalają uniknąć dyskomfortu związanego z przenoszącymi się po materacu drganiami. Sprężyny bonellowe zapewniają mniejszy komfort snu – mogą się odkształcać oraz skrzypieć i nie rozkładają nacisku punktowo.

Wybierając materac sprężynowy, warto zwrócić uwagę na jego jakość, która przekłada się na komfort użytkowania i ogólny stan zdrowia.