Blog

Materac medyczny – kiedy warto go kupić?

materac medyczny

Korzystanie z materaca medycznego zalecane jest m.in. dla osób, które odczuwają dolegliwości związane ze schorzeniami kręgosłupa. Czy osoby zdrowe mogą spać na materacu medycznym? Jakie właściwości mają materace medyczne?

Wysokiej jakości materac to inwestycja w zdrowy, spokojny sen. Trzeba jednak pamiętać, że na jakość naszego snu mają wpływ także inne elementy wyposażenia sypialni. Zanim kupimy materac, warto określić indywidualne potrzeby i oczekiwania, biorąc pod uwagę m.in. ogólny stan zdrowia i tryb życia.

Sypialnia zapewni komfort i wygodę snu, jeżeli zostanie precyzyjnie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Odpowiednio dobrana rama łóżka, stelaż pod materac, materac, poduszka i akcesoria to gwarancja jakościowego snu, który zapewnia efektywną regenerację fizyczną i psychiczną.

Czym różni się materac medyczny od zwykłego materaca?

Materace medyczne to produkty o bardzo wysokiej jakości, które wspierają leczenie m.in. schorzeń kręgosłupa oraz zapobiegają ich rozwojowi. Zanim materac otrzyma odpowiednie certyfikaty, zyskując status wyrobu medycznego, musi przejść różne testy i badania. Są one niezwykle ważne, bo pozwalają potwierdzić prozdrowotne właściwości materaca.

Materace o statusie wyrobu medycznego powstają z odpowiednio dobranych, przyjaznych zdrowiu materiałów, które charakteryzują się właściwą elastycznością, zapewniając punktowe podparcie ciała oraz rozłożenie nacisku. Co więcej, materace medyczne to materace antyalergiczne, które często mają dodatkowe właściwości, np. zapobiegają odleżynom, poprawiają higienę snu, redukując ryzyko rozwoju drobnoustrojów oraz są wyjątkowo odporne na odkształcenia.

Materac medyczny wspiera proces leczenia schorzeń kręgosłupa, zapobiegając zaostrzeniu się objawów choroby oraz stanowi ważny element profilaktyki zdrowia kręgosłupa, zapewniając prawidłowe podparcie ciała w czasie snu i redukując ryzyko rozwoju wad postawy. Co więcej, materac medyczny usprawnia krążenie krwi i limfy, odciąża układ mięśniowy, a także zapobiega skurczom mięśni i bólowi pleców.

Jeżeli chcemy kupić materac o prozdrowotnych właściwościach, powinniśmy zwrócić uwagę na certyfikaty, które musi uzyskać materac o statusie wyrobu medycznego. Co więcej, jedynie na certyfikowane materace o statusie wyrobu medycznego obowiązuje obniżona stawka podatku VAT – 8%.

Warto przed zakupem materaca medycznego skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, co pozwoli precyzyjnie dopasować parametry materaca do stanu zdrowia.

Producenci materacy używają różnych nazw, które mają wskazywać, że materac ma prozdrowotne właściwości – „materac zdrowotny”, „materac ortopedyczny” i „materac leczniczy” to nazwy, które mogą wprowadzić kupującego w błąd. To samo tyczy się poduszek i akcesoriów. Obecnie nazwa „poduszka ergonomiczna” stosowana jest zarówno w przypadku wysokiej jakości poduszek, których wypełnienie prawidłowo stabilizuje kręgosłup szyjny oraz podpiera głowę, jak i poduszek wypełnionych np. szybko ubijającą się pociętą pianką lub włóknami silikonowymi.

Kiedy warto kupić materac medyczny?

Zakup materaca medycznego okazuje się niezbędny w przypadku osób, które cierpią na różne schorzenia kręgosłupa. Produkt o statusie wyrobu medycznego to także ważne wsparcie zdrowia osób niepełnosprawnych, które są czasowo lub trwale unieruchomione, seniorów oraz niemowląt i dzieci, u których zostały zdiagnozowane np. zaburzenia neurologiczne i wady kręgosłupa.

Profilaktycznie warto korzystać z materaca medycznego, gdy tryb naszego życia sprzyja rozwojowi wad postawy lub nadmiernie obciąża układ szkieletowy i układ mięśniowy, a także cierpimy na schorzenia układu naczyniowego, schorzenia neurologiczne i schorzenia, które mogą w przyszłości ograniczyć naszą sprawność ruchową.

Zakup materaca medycznego to inwestycja w lepsze zdrowie i samopoczucie. Korzystając z najwyższej jakości materaca, możemy znacząco poprawić jakość snu oraz zadbać o efektywną regenerację organizmu.

Jaki materac medyczny wybrać?

Jak już zostało wspomniane, wybór materaca medycznego warto skonsultować z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą. Z porady specjalisty powinny skorzystać nie tylko osoby cierpiące na różne schorzenia, ale także osoby, które kupują materac medyczny w celach profilaktycznych.

Doskonałym wyborem jest np. średnio twardy materac Makarena marki Hilding. Ten model materaca sprawdzi się zarówno w przypadku osób z różnymi schorzeniami, jak i osób zdrowych, które chcą zadbać o swój kręgosłup. Materac Makarena to materac, który łączy właściwości nowoczesnych pianek i sprężyn kieszeniowych multipocket, regulując punktowo nacisk oraz stabilizując kręgosłup w odpowiednim położeniu. Co więcej, materac Makarena ma 7 stref komfortu, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do ciała podczas snu w każdej pozycji.

Polecamy również twardy materac piankowy Novia marki MollyFlex, który powstał z zastosowaniem innowacyjnych materiałów. Zarówno pokrowiec, jak i rdzeń materaca Novia zapewniają komfort i wygodę snu, umożliwiając szybki przepływ powietrza i odprowadzenie wilgoci z materaca. Co więcej, materac Novia jest odporny na odkształcenia i prawidłowo podpiera kręgosłup, korzystnie wpływając na ogólny stan naszego zdrowia.

Status wyrobu medycznego ma również piankowo-lateksowy, twardy materac Premier Biospring marki Materasso. Produkt ten powstał z zastosowaniem naturalnego włókna z roślin morskich, które usztywnia materac, sprawiając, że model ten jest wyjątkowo trwały i odporny na odkształcenia. Materac Premier Biospring prawidłowo rozkłada nacisk dzięki 7 strefom komfortu. Ten model materaca dedykowany jest dla osób, które preferują sen na twardym podłożu.

Wszystkie materace medyczne są przyjazne zdrowiu alergików. Ich dodatkowe właściwości pozwalają precyzyjnie dopasować wyposażenie sypialni do indywidualnych preferencji i stanu zdrowia.

Podsumowanie

Materace medyczne nie są dedykowane jedynie dla osób schorowanych np. osób niepełnosprawnych i seniorów. Każdy z nas może wykorzystać ich wyjątkowe właściwości, jednak istotną kwestią jest prawidłowe dopasowanie materaca do indywidualnych potrzeb. Trzeba pamiętać, że korzystanie np. z materaca medycznego o niewłaściwym stopniu twardości nie poprawi stanu zdrowia kręgosłupa i może powodować ból pleców. Z tego względu warto przed zakupem produktu o statusie wyrobu medycznego skonsultować się ze specjalistą.