Blog

Zakup pierwszego materaca – co warto wiedzieć?

ilm Zakup pierwszego materaca blog

W naszym życiu jest kilka „pierwszych razów”, jeżeli chodzi o wybór materaca. Kupujemy pierwszy materac, który rozpoczyna z nami samodzielne, dorosłe życie, pierwszy materac do łóżka małżeńskiego, pierwszy materac dla kilkulatka, który wyrósł z niemowlęcego łóżeczka, pierwszy materac dla dorastającego nastolatka, a także pierwszy materac, dzięki któremu wygodnie wyśpimy się na jesieni naszego życia. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru materaca? Jak wybrać ten idealny? Podpowiadamy.

Łóżko z materacem – wybór najlepszy z możliwych!

Nasze preferencje dotyczące wyboru mebli do sypialni zmieniły się na lepsze, choć nadal ponad połowa Polaków deklaruje, że nie śpi na łóżku z materacem. Nie zawsze ma to związek z małym metrażem lub koniecznością spania w salonie, bo często z przyzwyczajenia wybieramy do sypialni meble z funkcją spania. Pocieszające jest to, że nawet w bardzo małych mieszkaniach możemy zauważyć tradycyjne lub nowoczesne łóżko z materacem, co ma związek ze wzrostem świadomości dotyczącej schorzeń kręgosłupa.

Przesypiamy 1/3 naszego życia, dlatego naprawdę warto zadbać o zdrowy sen, podczas którego nasz organizm może prawidłowo się zregenerować. Jeżeli chcemy budzić się wypoczęci, to zakup łóżka, materaca, ergonomicznej poduszki i wysokiej jakości pościeli, jest niezbędny.

Wybór materaca krok po kroku

Co jest ważne podczas zakupu materaca? Jakość, rodzaj materaca, stopień jego twardości, a także sposób, w jaki oddziałuje on na mikroklimat w sypialni.

Po pierwsze: wysoka jakość

Pierwsze ważne kryterium wyboru to jakość, bo wysokiej jakości materac to inwestycja na długie lata, która pozwoli zyskać siły i energię oraz dobry nastrój każdego ranka.

O wysokiej jakości materaca świadczą zastosowane materiały i rozwiązania technologiczne, dzięki którym właściwie podpiera on nasze ciało podczas snu, zapewnia odpowiednią wentylację, reguluje temperaturę i nie staje się siedliskiem bakterii, roztoczy i grzybów. Materac powinien być łatwy do utrzymania w higienicznej czystości. Pozwala na to zastosowanie materiałów, które redukują ryzyko rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, a także korzystanie z akcesoriów np. ochraniacza na materac. Zabezpieczając materac nowoczesnym ochraniaczem, możemy uniknąć jego zaplamienia, zawilgocenia, a także przedłużamy jego żywotność. Na mikroklimat naszego łóżka wpływa również odpowiednia wentylacja materaca i zastosowanie materiałów odprowadzających wilgoć oraz regulujących temperaturę ciała.

Po drugie: rodzaj materaca

Do wyboru mamy m.in. materace piankowe, sprężynowe i hybrydowe, które możemy dostosować do indywidualnych potrzeb pod względem stopnia twardości i innych parametrów. Szczególnym rodzajem materacy są materace o statusie wyrobu medycznego, które powinny być wybierane po konsultacji z fizjoterapeutą. Przeznaczone są one dla osób z różnymi schorzeniami kręgosłupa oraz chorobami przewlekłymi np. zaburzeniami krążenia i alergią. Ten typ materacy pomaga poprawić stan zdrowia, redukując uciążliwe dolegliwości.

Każdy z nowoczesnych materacy zapewnia wysoki komfort snu oraz pozwala uniknąć uciążliwego bólu pleców. Materace piankowe to jeden z chętniej wybieranych rodzajów materacy, co ma związek m.in. z korzystnym stosunkiem jakości do ceny i zaletami związanymi ze spaniem na elastycznym, dopasowującym się do naszego ciała materacu. Materace sprężynowe i hybrydowe, czyli łączące zalety materaca piankowego oraz sprężynowego, są droższe i cięższe, jednak również mają sporo zalet. W nieco inny sposób podpierają ciało w czasie snu, co ma związek z zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Warto wiedzieć, że nowoczesne materace sprężynowe nie mają wiele wspólnego z materacami, które dostępne były na rynku jeszcze kilka lat temu. Obecnie produkowane są przede wszystkim materace kieszeniowe, które cechują się innowacyjną budową – sprężyny zamknięte są w specjalnych kieszeniach, dzięki czemu materac dopasowuje się do ciała punktowo.

Po trzecie: stopień twardości materaca

Stopień twardości materaca powinien zostać dostosowany do wagi naszego ciała, wzrostu i pozycji, w której najczęściej śpimy. Materace miękkie (H1) to materace przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych o masie ciała do 60 kg. Materace średnio miękkie (H2) doskonale sprawdzają się w przypadku osób o masie ciała 50-80 kg. Materace o średniej twardości (H3) to wybór dla osób, których masa ciała nie przekracza 100 kg. Materace twarde (H4 i H5) przeznaczone są dla osób o masie ciała powyżej 100 kg. To ile ważymy, nie jest jednak jedynym kryterium, którym musimy kierować się podczas wyboru materaca. Równie ważny jest nasz wzrost i ogólny stan zdrowia. Przykładowo: w przypadku seniorów i osób ze schorzeniami narządu ruchu miękki lub średnio miękki materac, choć dopasowany do masy ciała, może utrudniać przewracanie się z boku na bok oraz wstawanie. Ważne są również strefy twardości w materacu, dzięki którym w nieco inny sposób podpiera on ciało w obrębie głowy, ramion, kręgosłupa, miednicy, ud, łydek oraz stóp. Obecnie dostępne są materace 3-strefowe, 5-strefowe i 7-strefowe.

Podsumowanie

Wybór pierwszego materaca to trudne i odpowiedzialne zadanie. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu, musimy dopasować go do naszych indywidualnych potrzeb pod względem rodzaju, stopnia twardości, a także zastosowanych rozwiązań technologicznych, które gwarantują zdrowy, spokojny sen.