Blog

Materace twarde – czy to zawsze dobry wybór?

ilm Materaca twarde - dla kogo sprawdzą się najlepiej blog 1100px

Obecnie dostępne na rynku materace znacząco różnią się od produktów oferowanych kilka lub kilkanaście lat temu. Różnice dotyczą nie tylko zastosowanych materiałów i technologii, ale także wpływu na zdrowie kręgosłupa i ogólne funkcjonowanie organizmu. Kiedy warto zdecydować się na zakup twardego materaca? Czy jest to dobry wybór dla każdego? Podpowiadamy.

Dobry materac to materac, który w prawidłowy sposób podpiera ciało podczas snu, ułatwia regenerację, a także pomaga usprawnić funkcjonowanie organizmu. Materaca nie powinniśmy wybierać, kierując się powielanymi od dawna mitami, a także modą, bo może to nie tylko wpłynąć na komfort i wygodę snu, ale także stan naszego zdrowia. Istotną kwestią podczas wyboru materaca powinno być zdrowie naszego kręgosłupa, który po całym dniu potrzebuje właściwego podparcia. Warto o tym pamiętać, bo nawet najlepszy materac nie będzie stanowił dobrego podparcia, jeżeli nie zostanie we właściwy sposób dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Czy twardy materac to zawsze dobry wybór?

Często słyszymy „dobre rady” na temat wyboru materaca, które nie do końca są zgodne z prawdą. Dotyczą one m.in. stopnia twardości oraz innych kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę podczas jego zakupu. Spanie na twardym podłożu nie służy każdemu i nie zabezpiecza przed rozwojem wad postawy! Materac powinien zostać dobrany przede wszystkim do naszej masy ciała i wzrostu oraz ewentualnych problemów zdrowotnych, bo wówczas będzie zapewniał odpowiednią jakość snu i efektywną regenerację organizmu podczas przebywania w łóżku.

Twardy materac nie jest dla każdego. Nie powinniśmy kupować go w celach profilaktyki schorzeń kręgosłupa, gdy nasza masa ciała nie przekracza 80 kg – w tym przypadku spanie na twardym materacu może prowadzić do odczuwania dyskomfortu i pojawienia się bólu pleców. Twardy materac nie jest również dobrym wyborem dla osób, które przesypiają noc w jednej pozycji i cierpią z powodu zaburzeń krążenia np. w kończynach dolnych, bo twarde podłoże może nasilać nieprzyjemne dolegliwości, prowadząc do częstszego występowania kurczów łydek oraz nieprzyjemnego mrowienia ciała. Jeżeli mamy wątpliwości i nie wiemy, jaki materac wybrać lub cierpimy na różne schorzenia, to przed wyborem materaca powinniśmy skonsultować się z np. fizjoterapeutą. To bardzo ważne, bo dobry materac to inwestycja na lata, dzięki której zadbamy o zdrowy i komfortowy sen.

Twardy materac to idealny wybór dla…

Materac o stopniu twardości H4 i H5, czyli materac twardy, jest dobrym wyborem dla osób, których masa ciała przekracza 100 kg. Dla osób o masie ciała 80-100 kg przeznaczone są materace o średnim stopniu twardości, czyli materace oznaczone symbolem H3. Tyle teorii, a jak to wygląda w praktyce?

Zanim kupimy nowy materac, powinniśmy również wziąć pod uwagę m.in. nasz wzrost, który wpływa na sposób rozkładania się ciężaru ciała na materacu. W przypadku osób wysokich ciężar ciała rozkłada się na znacznie większej powierzchni, co sprawia, że nawet przy wyższej masie ciała może pojawić się dyskomfort związany ze spaniem na twardym podłożu. Z drugiej strony – w przypadku osób o niskim wzroście i masie ciała, która może nie przekraczać 80-100 kg materac o średniej twardości może okazać się zbyt miękki. Z tego względu warto zwrócić uwagę nie tylko na sam stopień twardości materaca, ale także występowanie tzw. stref twardości, które pozwalają zapewnić prawidłowe podparcie poszczególnych części ciała, czyli głowy, szyi i ramion, kręgosłupa piersiowego, kręgosłupa lędźwiowego oraz kończyn dolnych. Nie mniej ważny jest wybór odpowiedniej poduszki, o czym często zapominamy, co wpływa nie tylko na komfort snu, ale także nasze zdrowie i samopoczucie.

Odpowiednia twardość materaca to nie wszystko…

Stopień twardości materaca jest bardzo ważny, bo zapewnia odpowiednie podparcie ciała, gwarantując prawidłowe ułożenie kręgosłupa oraz rozluźnienie mięśni, jednak warto także pomyśleć o zakupie akcesoriów np. ochraniaczy, które zabezpieczą materac oraz poduszkę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Podsumowanie

W teorii twarde materace przeznaczone są dla osób o masie ciała powyżej 100 kg, jednak stopień twardości materaca to nie jedyny parametr, na który musimy zwrócić uwagę podczas jego wyboru. Materac powinniśmy również dobrać do naszego wzrostu, ogólnego stanu zdrowia, a także pozycji, w której śpimy. Zawsze warto poradzić się eksperta, dzięki czemu dobierzemy materac idealnie dopasowany do naszych potrzeb. W sytuacji, gdy kupimy zbyt twardy materac, nie musimy zmuszać się do spania na niewygodnym podłożu, bo zawsze możemy dokupić materac nawierzchniowy, który jest sposobem na zmianę stopnia twardości materaca stosunkowo niewielkim kosztem.