Blog

Jaka pozycja do spania jest najlepsza?

Jaka pozycja do spania, spanie na plecach

Pozycja, w której najczęściej śpimy, może mieć wpływ zarówno na ogólny stan zdrowia oraz codzienne samopoczucie, jak i urodę. Jaka pozycja jest najlepsza do spania? Kto powinien zmienić swoje przyzwyczajenia w trosce o zdrowy kręgosłup i dobre samopoczucie? Podpowiadamy.

Większość osób ma swoją ulubioną pozycję do spania. Każda pozycja do spania w nieco inny sposób wpływa na ułożenie kręgosłupa, a także funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Pozycja, w której spędzamy większą część nocy, ma wpływ na jakość snu i nasze samopoczucie po przebudzeniu, jednak najważniejsze dla naszego zdrowia, jest to, na czym śpimy. Właściwie dobrany materac i poduszka tworzą fundament zdrowego snu.

Liczne badania dowiodły, że dla ogólnego zdrowia najlepsze jest spanie na plecach, jednak jedynie niewielki odsetek osób dorosłych śpi w tej pozycji. Najczęściej śpimy na prawym lub lewym boku, a także na brzuchu. Warto dowiedzieć się więcej na temat wad i zalet poszczególnych pozycji do spania oraz dolegliwości, które mogą wskazywać na to, że śpimy w niewłaściwej pozycji.

 

To, w jakiej pozycji śpisz, wpływa na Twoje ogólne samopoczucie!

Preferencje dotyczące pozycji do spania są różne. Część osób zasypia w określonej pozycji np. na boku i w ten sposób przesypia całą noc, jednak spory odsetek dorosłych często zmienia pozycję w czasie snu. Aby uniknąć związanego ze spaniem w różnych pozycjach dyskomfortu, trzeba zadbać o zakup odpowiedniego wyposażenia sypialni. Łóżko z właściwie dopasowanym do indywidualnych potrzeb stelażem, a także materac, poduszka i akcesoria powinny zapewniać zdrowy, spokojny sen oraz zmniejszać ryzyko związane z nadmiernym obciążeniem kręgosłupa i mięśni w czasie snu. W salonach I love Materace dostępne są niezbędne elementy wyposażenia sypialni, dzięki którym poprawicie jakość snu, a także komfort i wygodę, zyskując lepsze zdrowie i dobre samopoczucie, nie tylko o poranku.

W czasie snu kręgosłup powinien znajdować się w odpowiednim ułożeniu, dlatego tak ważny jest dobór właściwie podpierającego ciała materaca, który nie powinien być zbyt twardy oraz za miękki. Jego dopełnieniem jest stabilizująca głowę i kręgosłup szyjny poduszka. Odpowiednie ułożenie kręgosłupa w czasie snu pozwala zapobiegać rozwojowi wad postawy, a także pogłębianiu się istniejących schorzeń, które dotyczą nie tylko układu szkieletowego, ale także układu mięśniowego, układu oddechowego i układu krążenia.

Przyjmowanie podczas snu niewłaściwej pozycji skutkuje m.in. sztywnością i bólem kręgosłupa, uczuciem drętwienia kończyn, a także bólem i zawrotami głowy. Co ciekawe – to, w jakiej pozycji śpimy, ma także wpływ na urodę – śpiąc np. na brzuchu, zwiększamy ryzyko szybkiego powstawania zmarszczek i utraty jędrności skóry, a także powstawania obrzęków w okolicy twarzy.

 

Najlepsza pozycja do spania, czyli jaka?

Badania dowiodły, że najlepiej na stan zdrowia kręgosłupa wpływa spanie na plecach, na elastycznym materacu o odpowiednio dobranym stopniu twardości. Idealnym wyborem są wysokiej jakości materace piankowe marki MollyFlex, które posiadają status wyrobów medycznych, co sprawia, że mogą być stosowane nie tylko w celu profilaktyki schorzeń kręgosłupa, ale także wspomagania leczenia różnych chorób. Dla szukających komfortowego materaca o zróżnicowanych parametrach polecamy także m.in. materace marki Hilding, która oferuje materace piankowe, sprężynowe i materace hybrydowe oraz materace marki Tempur.

Aby spanie na plecach było korzystne dla zdrowia, powinniśmy dobrać poduszkę, która będzie podpierała jedynie szyję i głowę. Spanie w pozycji półsiedzącej jest zalecane jedynie dla osób cierpiących z powodu ostrych i przewlekłych schorzeń układu oddechowego, a także chorób serca.

Dlaczego spanie na plecach jest zdrowe? Śpiąc na plecach, nie tylko odciążamy kręgosłup, ale także zapewniamy prawidłowe warunki do efektywnego funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Osoby, które nie wyobrażają sobie spania na plecach, powinny spać na lewym boku. Pozycja ta zalecana jest dla osób zdrowych, a także m.in. osób z nadwagą i otyłością oraz kobiet w zaawansowanej ciąży. Lekarze i fizjoterapeuci jednogłośnie odradzają spanie na brzuchu, bo długotrwałe przebywanie w tej pozycji wpływa w negatywny sposób na stan zdrowia kręgosłupa, a także funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Śpiąc na brzuchu, możemy także szybciej nabawić się zmarszczek i innych defektów kosmetycznych.

W sklepie internetowym i salonach sprzedaży I Love Materace możecie wybierać spośród komfortowych materacy, poduszek, mebli do sypialni i akcesoriów, dzięki którym poprawicie jakość snu i zadbacie o ogólny stan zdrowia, zapobiegając rozwojowi różnych schorzeń, a także wspierając proces leczenia m.in. chorób układu ruchu.

 

Podsumowanie

Pozycja, w której spędzamy większą część nocy, ma wpływ na ogólne zdrowie i samopoczucie. Zdaniem lekarzy i fizjoterapeutów najlepiej na nasze zdrowie wpływa spanie na plecach. Alternatywnym rozwiązaniem, które preferuje znaczny odsetek ludzkiej populacji, jest spanie na boku. Aby podczas snu serce i inne narządy wewnętrzne funkcjonowały we właściwy sposób, najlepiej spać na lewym boku. Spanie na brzuchu nie jest zalecane ze względu na niekorzystny wpływ na kręgosłup oraz funkcjonowanie narządów wewnętrznych, które na skutek ucisku, nie mogą właściwie pracować, co odbija się na ogólnym samopoczuciu oraz przebiegu nocnej regeneracji.