Blog

Czy warto obracać materac?

ilm-Czy-warto-obracać-materac-blog

Na rynku dostępne są materace, które różnią się nie tylko pod względem jakości i rodzaju zastosowanych do ich produkcji materiałów. Jednym z ważnych kryteriów wyboru nowoczesnego materaca jest możliwość korzystania z jego dwóch stron w zależności od indywidualnych potrzeb. Materace dwustronne to doskonały wybór ze względu na wysoką funkcjonalność oraz możliwość dopasowania np. stopnia twardości, a także innych parametrów do zmieniających się potrzeb organizmu.

Jak zadbać o komfort snu?

Wysokiej jakości materac to inwestycja na długie lata, dlatego warto dobrze zastanowić się przed jego zakupem. Pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim stopień twardości materaca, który musi zostać dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, zastosowane materiały i rozwiązania technologiczne, które np. skutecznie redukują drgania powstające na skutek poruszania się drugiej osoby, a także rodzaj rdzenia materaca. Przykładem idealnym takiego produktu z powodzeniem może być materac Modern wyprodukowany przez szwedzkiego producenta, firmę Hilding, która od ponad 80 lat dba o komfortowy wypoczynek tysięcy ludzi na całym świecie. Materac Modern to nowoczesny, wysokoelastyczny materac piankowy. Dzięki dwóm poziomom twardości polecany jest zarówno osobom lekkim, preferującym sen na twardszym podłożu, jak i osobom o podwyższonej wadze. Wystarczy wybrać odpowiednią stronę produktu.

Ważnym kryterium wyboru materaca jest możliwość spania na każdej z jego stron. Taką możliwość oferuje m.in. materac Conga marki Hilding – z jednej strony materaca zastosowano piankę Visco z właściwościami rozgrzewającymi, a z drugiej – chłodzącą piankę FloFom idealną na letnie noce.

O materace dwustronne, inaczej nazywane odwracalnymi, powinniśmy w odpowiedni sposób dbać, bo tylko wówczas zapewnią oczekiwany komfort snu oraz wygodę. Co więcej, odwracanie materaca dwustronnego pomaga przedłużyć jego żywotność.

Nie tylko odpowiednio dopasowany materac wpływa na komfort naszego snu. Równie ważny jest wybór odpowiedniego łóżka oraz poduszki, kołdry, a także akcesoriów, dzięki którym wyposażenie naszej sypialni zyska niezbędną ochronę.

Warto pamiętać, że sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu i powinna gwarantować nam zdrowy, spokojny sen. Podczas jej aranżacji musimy zwrócić szczególną uwagę na dobór łóżka, stelaża i materaca, bo te elementy wyposażenia sypialni muszą wzajemnie się uzupełniać, stanowiąc wspólną całość. Dobór poduszki i kołdry powoduje mniej problemów, jednak niezwykle ważne jest, aby nasza poduszka właściwie podpierała głowę podczas nocnego odpoczynku, przeciwdziałając występowaniu uciążliwych dolegliwości ze strony kręgosłupa szyjnego.

Obracanie materaca w teorii i praktyce…

Materac powinniśmy obracać średnio co pół roku. Co ważne – materac dwustronny odwracamy nie tylko na drugą stronę, ale także powinniśmy zmienić jego ustawienie góra-dół. Niektórzy producenci zalecają, aby obracać materac dwustronny raz w miesiącu przez pierwsze pół roku jego użytkowania.

Na drugą stronę odwracamy jedynie materace dwustronne, co nie oznacza, że nie musimy odpowiednio dbać o materac jednostronny. W tym przypadku konieczna jest zmiana jego położenia góra-dół co pół roku.

Obracanie materaca nie sprawia większych problemów, jeżeli zostanie on właściwie dopasowany pod względem rozmiaru do ramy łóżka. W przypadku lekkich materacy piankowych z obracaniem materaca poradzimy sobie samodzielnie, jednak ciężkie materace sprężynowe lub materace hybrydowe powinniśmy obracać z pomocą drugiej osoby, co zapobiegnie nadmiernemu obciążeniu kręgosłupa.

Po co obracamy materac?

Obracanie materaca ma na celu zapobieganie powstawaniu punktowych odkształceń, które zmniejszają komfort snu oraz skracają żywotność materaca. Co więcej, odwracanie materaca korzystnie wpływa na jego wentylację, zwiększając higienę snu.

Podsumowanie

Dobrze dobrany materac to inwestycja na długie lata. Warto zdecydować się na zakup wysokiej jakości produktu oraz pamiętać o dopasowaniu go do ramy łóżka pod względem rozmiaru. Na drugą stronę odwracamy jedynie materace dwustronne, pamiętając, aby zmienić także ich położenie góra-dół. W przypadku materacy jednostronnych zmieniamy tylko ich położenie góra-dół.

Zapominanie o konieczności odwracania materaca może spowodować powstawanie punktowych odkształceń, które wpływają na komfort snu. Co więcej, korzystanie z materaca, który przez długi czas nie jest odwracany, w negatywny sposób wpływa na higienę naszego snu.