Blog

Czy styl życia ma wpływ na nasz sen?

Czy styl życia ma wpływ na nasz sen blog

Budzisz się niewyspany? Masz trudności z zasypianiem? Często wybudzasz się w nocy i coraz częściej odczuwasz ból kręgosłupa oraz mięśni? To mogą być skutki prowadzonego trybu życia. Niestety, zdecydowana większość osób dorosłych śpi zbyt krótko, co przekłada się na sposób funkcjonowania organizmu. Sytuacji nie poprawia niska jakość snu, za którą odpowiada niewłaściwie dobrane wyposażenie sypialni. W jaki sposób zniwelować niekorzystny wpływ stylu życia na sen? Podpowiadamy.

 

Zdrowy sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu

Chroniczny brak snu to problem rosnącego odsetka globalnej populacji, który dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Na przestrzeni ostatnich dekad zauważalne są diametralne zmiany w trybie życia przeciętnego człowieka. Często udajemy się do łóżka bardzo późno i wstajemy o świcie, co w niekorzystny sposób wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów i układów.

Sen to jedna z ważnych czynności fizjologicznych, która warunkuje efektywną, nocną regenerację obciążonego organizmu. Jego brak oraz niska jakość snu, która często wynika z niewłaściwego doboru materaca i poduszki, a także spania np. na rozkładanej kanapie lub narożniku, jest początkiem poważnych problemów ze zdrowiem. Zaburzenia nocnej regeneracji, która najefektywniej przebiega pomiędzy godziną 22 i 6 rano, wpływają m.in. na funkcjonowanie układu nerwowego, objawiając się zaburzeniami nastroju i problemami z radzeniem sobie z codziennym stresem. Brak snu przekłada się również na nasz metabolizm, pracę serca, pracę układu krążenia, pracę układu hormonalnego, pracę układu pokarmowego, układ mięśniowy, kręgosłup oraz wygląd zewnętrzny.

Podkrążone oczy to często pierwszy objaw niedosypiania. Z czasem dołączają do niego bóle mięśni i kręgosłupa, brak sił witalnych, irytacja, zniechęcenie oraz nietolerancja na stres. Chcąc poprawić jakość snu oraz zredukować skutki uboczne jego niedoboru, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie wyposażenie sypialni, które pozwoli wykorzystać każdą sekundę snu, ułatwiając zasypianie i przeciwdziałając wybudzaniu się w nocy. Wysokiej jakości łóżko, materac, kołdra i poduszka, a także akcesoria, dzięki którym dbamy o mikroklimat i higienę snu, pozwalają zmniejszyć negatywny wpływ prowadzonego stylu życia na nasze ogólne zdrowie i samopoczucie, ułatwiając regenerację organizmu, rozluźnienie spiętych, nadmiernie obciążonych wysiłkiem i stresem mięśni, a także poprawiając funkcjonowanie układu krążenia.

 

Jak skutecznie poprawić jakość snu?

Chcąc spać zdrowiej, musimy działać kompleksowo. Niezbędna jest rezygnacja ze spożywania niezdrowej żywności i używek, które jedynie pozornie redukują stres, codzienna aktywność fizyczna oraz dbanie o jakość i higienę snu. Nie mniej ważne są codzienne rytuały, które ułatwiają spokojne zasypianie.

Skupmy się jednak na sypialni, która powinna być oazą zdrowego, regenerującego snu. Aby tak się stało, konieczny jest dobór materaca, poduszki i akcesoriów, które będą w pełni dopasowane do potrzeb naszego organizmu. W salonach I Love Materace można wypróbować materac i poduszkę, a także dokonać kompleksowych zakupów do swojej sypialni.

Fundament zdrowego snu stanowi odpowiednio dobrany materac, który właściwie podpiera kręgosłup, pozwalając na odciążenie i rozluźnienie mięśni. Jego dopełnieniem jest ergonomiczna poduszka, dzięki której możemy zadbać o prawidłowe ułożenie kręgosłupa w odcinku szyjnym, który jest szczególnie narażony na liczne przeciążenia m.in. ze względu na częste przyjmowanie złej pozycji podczas pracy przy komputerze. Szukając materaca, który zapewni zdrowy, komfortowy sen, warto wypróbować materac Splendid Comfort. Ten średniotwardy materac piankowy marki MollyFlex posiada status wyrobu medycznego, dzięki czemu pozwala redukować różne problemy zdrowotne. Połączenie nowoczesnych materiałów oraz innowacyjnych technologii jest gwarancją stabilnego podparcia kręgosłupa, a także wspomaga efektywną regenerację organizmu, zapewniając komfort i wygodę podczas snu. Materac Splendid Comfort ma aż 7 stref komfortu, dzięki czemu idealnie podpiera każdy odcinek kręgosłupa, dodatkowo redukując nacisk na kończyny dolne, co usprawnia przepływ krwi i zapobiega m.in. nocnym skurczom łydek. Funkcjonalny, zdejmowany pokrowiec materaca skutecznie zapobiega rozwojowi bakterii, roztoczy i grzybów, poprawiając mikroklimat i higienę snu.

Szukając materaca sprężynowego, warto poznać materac Makarena marki Hilding, który został wyposażony w nowoczesne sprężyny kieszeniowe. Dzięki temu punktowo rozkłada nacisk, zapewniając idealne podparcie ciała. Materac Makarena dodatkowo wyposażony jest w dwie pianki, odpowiadające za komfort i wygodę snu, pozwalając na dopasowanie strony materaca do swoich indywidualnych potrzeb. Połączenie sprężyn i nowoczesnej pianki lateksowej oraz pianki termoelastycznej zapewnia właściwe podparcie kręgosłupa osobom, które preferują sen na elastycznym oraz miękkim podłożu. Średnia twardość materaca Makarena czyni go rozwiązaniem uniwersalnym dla osób dorosłych. Co więcej, to produkt antyalergiczny, który posiada status wyrobu medycznego, więc może być stosowany przez osoby cierpiące na różne schorzenia.

Ważne! Zanim zaczniesz korzystać z materaca o statusie wyrobu medycznego, zapoznaj się z dedykowaną etykietą oraz skonsultuj się z lekarzem lub profesjonalnym fizjoterapeutą!

 

Podsumowanie

Styl życia wpływa na jakość naszego snu oraz przebieg nocnej regeneracji organizmu. Niestety, szybkie tempo życia, ciągłe zabieganie, nadmiar obowiązków i stres, nie pozwalają nam efektywnie wypocząć, co odbija się na zdrowiu i samopoczuciu. Decydując się na zakup nowoczesnego materaca i ergonomicznej poduszki, możemy zniwelować niektóre z niekorzystnie oddziałujących na nasze zdrowie czynników, poprawiając jakość snu oraz codzienne samopoczucie.