Blog

Kiedy należy wymienić materac?

ilm-Kiedy-warto-kupic-nowy-materac

Nowoczesne materace wyróżniają się wyjątkową trwałością i odpornością m.in. na odkształcenia, jednak nie są niezniszczalne. Spanie na zużytym materacu wiąże się ze sporym zagrożeniem m.in. rozwojem schorzeń kręgosłupa, dlatego warto poznać „objawy” wskazujące na konieczność zakupu nowego wyposażenia sypialni.

Większość wysokiej jakości materacy ma 10-letnią gwarancję, co oznacza, że w tym czasie nie powinny utracić swoich właściwości. Niestety, często sami przyczyniamy się do powstawania uszkodzeń i odkształceń. Jednym z popełnianych błędów jest unikanie zakupu akcesoriów, które nie tylko chronią materac przed zaplamieniem, ale także uszkodzeniami mechanicznymi.

Wyposażenie sypialni powinno być zmieniane raz na kilka lat – tyczy się to nie tylko materacy, ale także łóżek i stelaży, bo codzienne użytkowanie powoduje stopniowe zużywanie się materiałów, z których zostały wykonane.

Jak spanie na zużytym materacu wpływa na nasze zdrowie?

Spanie na zużytym materacu może wiązać się z odczuwaniem różnych dolegliwości zdrowotnych. Koncentrują się one w obrębie kręgosłupa, co jest związane z brakiem odpowiedniego podparcia ciała w czasie snu. Podczas spania na zużytym materacu cierpią także nasze mięśnie, które pozostają w ciągłym napięciu.

Spanie na wysłużonym materacu jest przyczyną wielu uciążliwych dolegliwości, do których zaliczamy m.in.:

  • ból pleców,
  • ból ramion,
  • ból szyi i głowy,
  • skurcze mięśni,
  • przewlekłe zmęczenie.

Niewłaściwe ułożenie kręgosłupa w czasie snu, które ma związek m.in. z utratą elastyczności materaca, to jedna z przyczyn rozwoju wad postawy. Śpiąc na materacu, który utracił swoje właściwości, możemy doprowadzić do pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia, co ma związek z niską jakością snu i brakiem efektywnej regeneracji.

Warto pamiętać, że podczas codziennego użytkowania zużywa się nie tylko materac, ale także poduszka, którą trzeba wymieniać średnio co 2 lata.

Kiedy trzeba wymienić łóżko na nowe?

W zależności od rodzaju ramy łóżka i stelaża trzeba je wymieniać średnio co 5-10 lat, ale wiele w tym przypadku zależy od jakości mebli. Korzystając niskiej jakości łóżka i stelaża, możemy nawet po 2-3 latach zauważyć, że materiały, z których zostały wykonane, uległy zniszczeniu.

Jak często wymieniać materac?

Materac powinniśmy wymienić, gdy przestaje on właściwie pełnić swoją funkcję, czyli:

  • utracił elastyczność,
  • odkształcił się,
  • korzystamy z niego dłużej, niż zaleca producent,
  • odczuwamy po przebudzeniu ból mięśni i kręgosłupa,
  • mamy problemy z przyjęciem wygodnej pozycji.

Warto także wymienić materac, gdy zmienią się nasze potrzeby, np. przybierzemy lub stracimy na wadze. Inną kwestią jest wymiana materaca ze względów medycznych, czyli z powodu rozwoju schorzeń, których leczenie wspiera korzystanie z materaca ortopedycznego.

Eksperci od ergonomii snu zalecają wymianę materaca po upływie 7 lat od momentu jego zakupu. W naszych salonach możecie zrobić kompleksowe zakupy do sypialni. Oferujemy łóżka, stelaże, materace, poduszki, kołdry oraz niezbędne akcesoria, dzięki którym Wasza sypialnia zapewni jakościowy, zdrowy sen.

Jaki materac będzie dobrym wyborem?

Mając w planach zakup nowego materaca, warto zdecydować się na wysokiej jakości, niezawodne produkty, które będą dopasowane do indywidualnych potrzeb. Osobom szukającym wygodnego materaca o średnim stopniu twardości polecamy materac Nuvola Lusso marki MollyFlex. Ten antyalergiczny materac piankowy posiada status wyrobu medycznego. Dzięki 7 strefom komfortu odpowiednio rozkłada nacisk, zapobiegając zaburzeniom krążenia, a także zapewnia stabilne podparcie dla kręgosłupa.

Doskonałym wyborem jest również termoelastyczny materac piankowy Aqua Sleep marki Materasso. Ten materac nie jest wyrobem medycznym, jednak zapewnia wyjątkowy komfort i wygodę snu, gwarantując dodatkowo skuteczną ochronę przed alergenami.

Dla par polecamy bardzo wytrzymały i redukujący drgania materac kieszeniowy Cha-Cha marki Hilding. Produkt ten wyróżnia się 15-letnią gwarancją. Materac Cha-Cha to materac o średnim stopniu twardości, który zapewnia optymalną sprężystość. 7 stref komfortu oraz wysoka elastyczność punktowa gwarantują idealne dopasowanie do ciała i właściwe podparcie kręgosłupa.

Materace o średnim stopniu twardości sprawdzą się w przypadku większości użytkowników, zapewniając wyjątkową wygodę oraz jakościowy sen.

Podsumowanie

Jak często wymieniać materac? Na to pytanie brak jest jednoznacznej odpowiedzi. Specjaliści zalecają, aby materac wymieniać raz na 7 lat, jednak decydujący w tej kwestii jest stopień zużycia materaca. Jeżeli materac przestaje być wygodny, to znak, że pora wymienić go na nowszy, lepszy model. Warto także zwrócić uwagę na stan ramy łóżka i stelaża, poduszek oraz akcesoriów ochronnych, które także zużywają się podczas codziennego użytkowania.

Aby materac posłużył przez długi czas, warto zapoznać się z zaleceniami jego producenta, które uwzględniają m.in. sposób czyszczenia i maksymalne obciążenie. Żywotność materaca przedłuża korzystanie z wysokiej jakości ochraniacza, który zapobiega jego zabrudzeniu, zawilgoceniu, a także uszkodzeniom mechanicznym pokrowca.