Blog

Jak poprawić sen u osób starszych?

Jak-poprawic-sen-u-osob-starszych

Seniorzy często cierpią z powodu problemów ze snem. Są one związane m.in. z zaburzeniami w wydzielaniu melatoniny, a także różnymi schorzeniami, które utrudniają zasypianie i spokojne przesypianie nocy. W jaki sposób poprawić sen osób starszych? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Sen seniora wpływa na ogólny stan zdrowia i samopoczucie

Chcąc w pełni zadbać o zdrowie seniora, powinniśmy dobrze przyjrzeć się wyposażeniu sypialni rodziców i dziadków. Choć osoby starsze mają swoje przyzwyczajenia i często protestują przed wymianą np. łóżka i materaca, to trzeba postarać się wytłumaczyć, że zmiany są konieczne w celu zadbania o ogólny stan zdrowia oraz dobre samopoczucie. Nie mniej ważne jest wyposażenie sypialni we właściwie dobrane do potrzeb seniora poduszki, a także akcesoria m.in. ochraniacz na materac.

Wybór produktów do sypialni seniora może być trudny, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat poprawy snu u osób starszych. W szczególności trzeba zwrócić uwagę m.in. na dobór odpowiedniego stelaża do łóżka, który nie tylko wpływa na komfort i wygodę snu, ale także pomaga wydłużyć żywotność materaca i zapewnić mu prawidłową wentylację. Drugą ważną kwestią jest wysokość łóżka oraz dobór materaca. Materac dla osoby starszej powinien odpowiednio podpierać kręgosłup, zapobiegając jego przeciążeniu, redukować nadmierne napięcie mięśniowe i przeciwdziałać zaburzeniom krążenia, które w przypadku seniorów, są związane nie tylko z wiekiem, ale także częstymi schorzeniami przewlekłymi. Co więcej, warto skupić się podczas wyboru materaca na indywidualnych potrzebach osoby starszej, co umożliwia szeroka oferta materacy medycznych.

Produkty poprawiające jakość snu osób z każdej grupy wiekowej, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i oczekiwań, dostępne są w naszych salonach i w sklepie internetowym.

Jakie produkty sprawdzą się w sypialni osoby starszej?

Zacznijmy od stelaża, który powinien wyróżniać się wysoką wytrzymałością oraz funkcjonalnością. W sypialni osoby starszej, a także osób z innych grup wiekowych, które cierpią na różne schorzenia i muszą spędzać dużo czasu w łóżku, doskonale sprawdzi się nowoczesny, regulowany elektrycznie stelaż Double mobil T5 marki Materasso. Dzięki temu rozwiązaniu senior może regulować wysokość zagłówka oraz podnóżka, co ułatwia przybranie wygodnej pozycji. Wybór stelaża regulowanego elektrycznie to jedno z rozwiązań, które ułatwiają życie osób np. z różnymi ograniczeniami ruchowymi.

Dopełnieniem funkcjonalnego stelaża, który pozwala przybrać wygodną pozycję, nie tylko podczas snu, powinien być komfortowy materac. Seniorzy często mają problemy z przewracaniem się z boku na bok oraz wstawaniem. Dużym ułatwieniem i sposobem na zdrowy sen jest materac, który zapewnia stabilne podparcie ciała np. materac MollyFlex Argento Therapy. Ten produkt został stworzony w celu zapewnienia komfortu i wygody snu oraz poprawy ogólnego stanu zdrowia. 7 stref komfortu, zastosowanie wytrzymałych i przyjaznych zdrowiu, antyalergicznych materiałów, a także pokrowiec z tkaniny SilverSafe, to gwarancja higienicznego snu, który pozwala na efektywną regenerację organizmu. Co bardzo ważne – materac Argento Therapy ułatwia zmianę pozycji, a także reguluje temperaturę ciała i szybko odprowadza wilgoć. Wybór materaca medycznego warto skonsultować z fizjoterapeutą, który doradzi, jakie rozwiązanie będzie dobrym wyborem dla konkretnej osoby.

Aby sen był efektywny, a także zapewniał komfort i wygodę, niezbędny jest zakup odpowiedniej poduszki. W przypadku seniorów właściwe podparcie głowy i kręgosłupa szyjnego jest bardzo ważne, bo zapobiega m.in. zaburzeniom w przepływie krwi do mózgu, redukując zawroty głowy i ból karku. Doskonałym wyborem dla osób starszych jest poduszka MollyFlex Mollywell Ergo Silver, która punktowo rozkłada nacisk na całej powierzchni, a także redukuje szkodliwe drobnoustroje. Właściwości ortopedyczne poduszki znacząco poprawiają jakość snu, zmniejszając często pojawiające się dolegliwości m.in. uczucie sztywności w okolicy karku i ramion.

Sprawdzone sposoby na zdrowy sen seniora

Właściwie dobrane do indywidualnych potrzeb wyposażenie sypialni pozwala poprawić komfort snu, jednak na ogólną jakość snu seniora wpływają także m.in. dieta, przyjmowane leki i poziom aktywności. Osoby starsze lepiej i dłużej śpią, gdy przebywają na świeżym powietrzu oraz mają angażujące zajęcie, które pozwala uniknąć częstego zapadania w płytki sen w ciągu dnia. Częste drzemki, np. podczas oglądania telewizji, mogą powodować, że czas nocnego odpoczynku ulegnie znacznemu skróceniu.

Podsumowanie

Choć seniorzy zwykle potrzebują znacznie mniej snu, to jego jakość jest bardzo ważna dla ogólnego stanu zdrowia osoby starszej. Jakościowy sen zapewnia dopasowanie wyposażenia sypialni do indywidualnych potrzeb seniora. Zanim wybierzemy stelaż, materac, poduszki i akcesoria, powinniśmy wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia osoby starszej, schorzenia przewlekłe, a także ograniczenia związane m.in. z chorobami układu ruchu.