Blog

Jak dobrać rozmiar materaca do łóżka?

Jak-dobrać-rozmiar-materaca-do-lóżka-blog

Wybór materaca to bardzo trudne zadanie. Musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów oraz we właściwy sposób dopasować materac do ramy łóżka. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru rozmiaru materaca? Jakich błędów nie popełniać? Podpowiadamy.

Rozmiar materaca jest równie ważny, jak jego rodzaj. Na rynku dostępne są materace o standardowych oraz nietypowych rozmiarach. Pierwsze z nich dopasujemy do większości łóżek tradycyjnych, a także nowoczesnych mebli do sypialni. Aby materac zapewniał zdrowy, spokojny sen, powinien zostać dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Uwzględniają one nie tylko powierzchnię spania, która musi pozwalać na swobodną zmianę pozycji, ale także m.in.:

  • wysokość materaca,
  • rodzaj materaca,
  • twardość materaca,
  • zastosowanie rozwiązań technologicznych, które pomagają utrzymać optymalną temperaturę ciała podczas snu.

Nowoczesne materace znacząco różnią się od produktów, które były dostępne na rynku kilka lub kilkanaście lat temu, dlatego warto dobrze przygotować się do zakupu nowego materaca. Aby zadbać o zdrowie i wygodę, powinniśmy również wybrać ergonomiczną poduszkę i dopasowaną do pory roku kołdrę, dzięki którym w pełni wykorzystamy każdą minutę snu.

ABC doboru rozmiaru materaca

Co wziąć pod uwagę, wybierając rozmiar materaca? Przede wszystkim musi on zostać dopasowany do wielkości ramy łóżka pod względem długości, szerokości oraz wysokości. Rozmiar materaca możemy poznać, dokonując pomiarów ramy łóżka lub używanego wcześniej materaca, który chcemy zmienić na nowszy model.

Ważne! Pomiarów dokonujemy wewnątrz ramy łóżka, mierząc długość oraz szerokość przestrzeni, w której układany jest materac. Dokonanie pomiarów ułatwi nam profesjonalna miarka. Od otrzymanego wyniku należy odjąć 2-3 cm, aby bez problemu umieścić zakupiony materac w ramie łóżka.

Materac nie powinien ściśle przylegać do ramy łóżka. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowej wentylacji, która wpływa na komfort snu oraz żywotność materaca. Warto jednak pamiętać, że materac nie może być także za mały. W przypadku dużych łóżek małżeńskich możemy zdecydować się na zakup dwóch materacy, które zostaną ułożone obok siebie. Rozwiązanie to jest korzystne w przypadku odmiennych potrzeb osób korzystających z łóżka.

Znając rozmiar materaca, możemy przystąpić do pomiarów wysokości ramy łóżka, w której zostanie on ułożony. Aby zapewnić komfort i wygodę snu, materac powinien być o 5-10 cm wyższy od ramy. Grubość materaca pozwala również regulować wysokość, na której śpimy, co jest szczególnie ważne np. w przypadku seniorów. Do wyboru mamy materace o zróżnicowanej grubości, wśród których największą popularnością cieszą się produkty o wysokości około 20-25 cm. W celu zabezpieczenia materaca przed zabrudzeniami, a także przedłużenia jego żywotności, warto kupić akcesoria, dzięki którym materac posłuży nam znacznie dłużej.

Jak wybrać materac nawierzchniowy?

Czasami decydujemy się na zakup materaca nawierzchniowego, który pozwala poprawić komfort snu, gdy korzystamy ze zbyt twardego lub miękkiego materaca, a także śpimy np. na rozkładanej kanapie. W tym przypadku rozmiar toppera powinien być taki sam, jak rozmiar materaca, na którym chcemy go ułożyć. Jeżeli korzystamy z mebli z funkcją spania, to musimy dokładnie zmierzyć powierzchnię, na której chcemy ułożyć topper. Do większości mebli z funkcją spania pasują materace nawierzchniowe o rozmiarze 140 x 200 lub 140 x 190. Są one znacznie niższe od typowych materacy – wysokość toppera to zwykle kilka centymetrów, jednak wysokiej jakości materac nawierzchniowy pozwala skutecznie poprawić jakość i wygodę snu.

Czy warto zdecydować się na zakup materaca w sklepie internetowym?

Zakup materaca w sklepie internetowym to doskonała decyzja, bo nie tylko możemy zaoszczędzić czas, ale także wybierać spośród bogatego asortymentu produktów o bardzo zróżnicowanych parametrach. W opisie każdego materaca znajdziemy dane dotyczące jego długości, szerokości i wysokości, a także materiałów, z których został wykonany i stopnia twardości, co pozwala na wybór produktu idealnie dopasowanego do naszego łóżka oraz indywidualnych potrzeb.

Podsumowanie

Wybór materaca musi uwzględniać jego precyzyjne dopasowanie do ramy łóżka. Zanim zdecydujemy się na zakup materaca, powinniśmy dokonać pomiarów wnętrza ramy, w której zostanie on ułożony. Trzeba pamiętać o zachowaniu niezbędnego odstępu od boków ramy łóżka, który zapewni prawidłową wentylację materaca, a także o odpowiednim dopasowaniu materaca pod względem wysokości, co pozwoli uniknąć dyskomfortu podczas kładzenia się do snu i wstawania z łóżka.