Blog

Czy alkohol wpływa na jakość naszego snu?

czy-alkohol-wplywa-na-jakosc-naszego-snu

Na jakość naszego snu wpływają różne czynniki. Niektóre z nich możemy skutecznie wyeliminować, zyskując pewność, że rankiem obudzimy się wypoczęci i gotowi do działania. Czy alkohol, który spożywamy przed snem, zaburza przebieg procesów regeneracji organizmu? Jak poprawić jakość i komfort snu? Podpowiadamy.

Sen to nie tylko czynność fizjologiczna, ale także czas na regenerację organizmu, której efektywność możemy poprawić. Fundamentem zdrowego snu i najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko, które powinno zostać wyposażone w funkcjonalny stelaż i materac. Dbając o właściwe podparcie kręgosłupa w czasie snu, zyskamy coś więcej niż jedynie wygodne miejsce do spania.

Warto pamiętać, że jakość snu ma istotny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także ogólny stan zdrowia, redukując ryzyko rozwoju wielu chorób. Osoby, które cieszą się spokojnym snem, rzadziej chorują, a także lepiej radzą sobie z codziennym stresem. Dbając o jakość snu, możemy dodatkowo redukować objawy m.in. schorzeń kręgosłupa, na które cierpi około 60-80% społeczeństwa.

Nie ważne, ile śpimy, bo liczy się przede wszystkim jakość snu. Choć specjaliści zalecają, aby osoby dorosłe spędzały w łóżku 5-8 godzin dziennie, to prawidłowa ilość snu nie jest równoznaczna z efektywną regeneracją, którą często zaburzamy, np. spożywając przed snem alkohol lub nadmiernie się stresując.

 

Czy spożywanie alkoholu przed snem to dobry pomysł?

Często sięgamy po alkohol wieczorem, aby odstresować się po ciężkim dniu i ułatwić zasypianie. Częste sięganie po alkohol, nawet w niewielkiej ilości, zwiększa ryzyko uzależnienia oraz zaburza przebieg procesów regeneracji organizmu. Spożyte przez nas napoje wyskokowe nie poprawiają jakości snu – wręcz przeciwnie – obciążają organizm, sprawiając, że rankiem odczuwamy zmęczenie. Niezależnie od tego, jak dużo alkoholu wypijemy przed snem, nasza wątroba musi sobie poradzić z jego neutralizacją. Co więcej, po alkoholu zaczynamy chrapać i zwiększa się ryzyko wystąpienia bezdechu sennego, więc nasz organizm nie otrzymuje odpowiedniej porcji życiodajnego tlenu. Kolejnym zagrożeniem jest nadmierne pobudzenie układu nerwowego, który ze względu na działanie substancji psychoaktywnych, nie może odpocząć od nadmiaru bodźców.

Oczywiście, okazjonalne spożycie alkoholu przed snem, w drastyczny sposób nie wpłynie na stan naszego zdrowia. Trzeba jednak uważać, by sięganie po alkohol, nie stało się jednym z wieczornych rytuałów.

 

Jak zadbać o jakość snu?

Aby poprawić jakość snu i efektywność nocnej regeneracji, powinniśmy wyposażyć sypialnię w dopasowany do naszych potrzeb materac, ergonomiczne poduszki i akcesoria, dzięki którym będziemy cieszyć się nie tylko wygodą i komfortem snu, ale także zadbamy o jego higienę. W naszych salonach i sklepie internetowym znajdziecie najwyższej jakości materace oraz inne elementy wyposażenia sypialni, które pozwolą zadbać o zdrowy, spokojny sen i poprawić efektywność nocnej regeneracji. Polecamy m.in.:

  • materac Aqua Sleep marki Materasso – ten średniotwardy materac z pianki termoelastycznej doskonale dopasowuje się do ciała, zapewniając prawidłowe podparcie kręgosłupa oraz redukując napięcie mięśniowe;
  • materac Exclusive marki Sen Active – wyjątkowo wygodny materac o właściwościach ortopedycznych, który zapobiega zaburzeniom krążenia w czasie snu;
  • materac Montreal marki MollyFlex – stworzony z myślą o efektywnej regeneracji organizmu osób, które potrzebują redukującego nadmierny nacisk materaca medycznego.

Wszystkie produkty, które dostępne są w naszych salonach oraz sklepie internetowym, wyróżniają się wysoką jakością, gwarantując zdrowy sen i poprawiając efektywność nocnej regeneracji.

 

Podsumowanie

Alkohol nie wpływa w pozytywny sposób na ogólny stan zdrowia oraz jakość snu. Jeżeli chcemy szybko zasypiać i zdrowo spać, powinniśmy zainwestować w nowoczesny, wysokiej jakości materac, który zapewnia komfortowy sen, poprawiając efektywność nocnej regeneracji. Warto pamiętać, że alkohol nie jest dobrym środkiem nasennym oraz sposobem rozwiązywania problemów. Jeżeli chcemy szybko zasnąć i spokojnie spać, lepiej udać się na spacer, wziąć odprężającą kąpiel, zrelaksować się przy spokojnej muzyce lub ciekawej książce.