Blog

Co zrobić, gdy materac jest za twardy?

Co-zrobic-gdy-materac-jest-za-twardy

Spanie na niewłaściwie dobranym materacu to najczęstsza z przyczyn niskiej jakości snu. Jest jednak sposób, aby poprawić komfort snu i uniknąć dużych wydatków, które związane są z zakupem nowego materaca. Sprawdź, co zrobić, gdy materac okazał się za twardy.

Za twardy materac nie wpływa w pozytywny sposób na stan zdrowia kręgosłupa. Brak delikatnego podparcia ciała w czasie snu bardzo szybko powoduje m.in. nieprzyjemne napięcie mięśni, zwiększając ryzyko rozwoju chorób przewlekłych ze strony układu mięśniowego i stawów. Zakup materaca o niewłaściwym stopniu twardości to dość często popełniany błąd, który wynika z niewiedzy oraz nieodpowiedniego podejścia do zakupu wyposażenia sypialni.

Łóżko, stelaż, materac i inne elementy wyposażenia sypialni, które mają bezpośredni wpływ na jakość i komfort snu, powinny być dobierane do naszych indywidualnych potrzeb. To bardzo ważne, bo zdrowy sen przekłada się na efektywność nocnej regeneracji organizmu.

Jeżeli nie możemy wymienić materaca na nowy, to pozostaje jedno rozwiązanie, czyli zakup toppera, który pozwoli zmniejszyć twardość materaca, a tym samym przynieść oczekiwaną ulgę dla ciała. Materac nawierzchniowy zapewnia komfort i wygodę, a jego zakup nie wiąże się z dużymi wydatkami, dzięki czemu można połączyć przyjemne z pożytecznym, zyskując gwarancję poprawy jakości i efektywności snu.

Skutki spania na zbyt twardym materacu

Wbrew pozorom – twarde podłoże nie wpływa korzystnie na jakość naszego snu. Materace o wysokim stopniu twardości powinny być używane wyłącznie przez osoby, których masa ciała przekracza 100 kg i/lub posiadają zalecenie od lekarza. Zbyt twarda tafla materaca powoduje, że prawidłowe podpieranie kręgosłupa jest niemożliwe ze względu na zbyt dużą sztywność. W efekcie każdy odcinek pleców cierpi, a także utrudnia przybieranie wygodnej pozycji.

Najczęstszym skutkiem spania na materacu o za dużej twardości jest nasilający się ból pleców, który odczuwamy po przebudzeniu. Choć na początku można go „rozchodzić”, to z czasem prowadzi do rozwoju wad postawy. Zbyt twarde podłoże wpływa również na układ mięśniowy oraz układ krążenia, co sprawia, że zaczynamy odczuwać przede wszystkim bolesne napięcie mięśni. Do tego należy dodać drętwienie kończyn oraz bolesne uciski w okolicy bioder czy ramion.

Mitem jest, że twadry materac każdemu zapewni komfort i wygodę podczas snu. Najważniejszym kryterium doboru stopnia twardości materaca jest waga ciała. Warto przetestować materac przed zakupem, co zmniejsza ryzyko dokonania niewłaściwego wyboru. W naszych salonach partnerskich możecie nie tylko sprawdzić, czy wybrany materac jest wygodny, ale także skorzystać z fachowej porady podczas jego zakupu. W I Love Materace oferujemy wszystko, co niezbędne, aby zamienić sypialnię w oazę zdrowego snu – łóżka, stelaże, materace, poduszki i akcesoria – wśród których każdy znajdzie produkt idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Kiedy zakup materaca nawierzchniowego jest dobrym rozwiązaniem?

Materac nawierzchniowy, czyli topper, jest doskonałym rozwiązaniem, gdy chcemy uniknąć dużych wydatków, które związane są z zakupem nowego materaca lub jesteśmy zmuszeni spać np. na rozkładanej kanapie bądź narożniku. Topper wyrównuje powierzchnię spania oraz nadaje jej odpowiednią miękkość, redukując uciążliwe dolegliwości. Warto wiedzieć, że materac nawierzchniowy doskonale sprawdzi się w przypadku poszukiwania sposobu na podniesienie powierzchni spania w celu ułatwienia wstawania z łóżka np. seniorom.

Jak wybrać materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy może nie tylko regulować miękkość powierzchni spania, ale także spełniać dodatkowe funkcje. Warto zwrócić uwagę na rodzaj pianki, z której został wykonany, a także możliwość prania pokrowca. Stopień twardości powierzchni spania możemy zmienić, korzystając np. z materaca Alt marki Hilding. Ten lekki materac o miękkim stopniu twardości dostępny jest w dwóch pokrowcach do wyboru (Tencel i Cashmere). Wykonany z wysokiej jakości termoelastycznej pianki Visco, gwarantuje komfort i wygodę snu, skutecznie zwieszając odczucie miękkości i delikatnego otulenia.

Podsumowanie

W celu wyrównania powierzchni spania oraz zmiany stopnia jej miękkości można zastosować materac nawierzchniowy. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w przypadku tradycyjnych łóżek, jak i mebli z funkcją spania.

Warto zwrócić uwagę, czy materac, który chcemy kupić, powstał z antyalergicznych materiałów i jest wyposażony w zdejmowany pokrowiec, który możemy wyprać w domowej pralce. Duży wybór rozmiarów i wysokości materacy nawierzchniowych pozwala na ich dopasowanie nie tylko do łóżek o standardowych wymiarach, ale także powierzchni spania mebli wypoczynkowych.