Blog

Korzystasz z komórki przed snem? Zmień to i popraw jakość snu!

Skutki spania z telefonem blog

Telefon towarzyszy nam od momentu przebudzenia do zaśnięcia, będąc narzędziem służącym do pracy, komunikacji, rozrywki i podtrzymywania przyjacielskich relacji. Niestety, ciągłe wpatrywanie się w ekran telefonu, szkodzi naszemu zdrowiu, prowadząc do występowania różnych dolegliwości. Dlaczego nie należy korzystać z komórki przed snem?

Sięganie po telefon tuż przed pójściem spać to bardzo szkodliwy i częsty nawyk. Przeprowadzone badania sondażowe pozwoliły poznać skalę tego problemu – ponad 70% dorosłych Polaków przed snem wpatruje się w różne ekrany – telewizor, monitor komputera lub ekrany urządzeń mobilnych. Emitują one niebieskie światło, które nadmiernie pobudza nasz mózg, co przekłada się na problemy z zasypianiem i jakością snu.

Korzystanie z komórki przed snem – jak wpływa na nasz organizm?

Na działanie światła niebieskiego jesteśmy narażeni nie tylko podczas korzystania z różnych urządzeń elektronicznych z ekranem LCD. To także jeden z rodzajów światła, które oddziałuje na nasz organizm w naturalny sposób, gdy korzystamy z pięknej, słonecznej pogody. Pozwala ono regulować nasz rytm dobowy, wpływając m.in. na wydzielanie melatoniny.

Stały kontakt z niebieskim światłem, które emitują komórki, tablety i inne urządzenia, skutkuje nadmiernym pobudzeniem naszego mózgu, co może prowadzić do wystąpienia poważnych problemów ze snem. Początkowo korzystanie z komórki w łóżku może powodować problemy z zasypianiem, jednak z czasem przekłada się także na długość snu głębokiego i fazy REM, utrudniając nocną regenerację organizmu. Co więcej, urządzenia elektroniczne emitują jony dodatnie, których nadmiar w naszym otoczeniu odbija się na zdrowiu i samopoczuciu.

Szczególnie wrażliwe na niebieskie światło są małe dzieci, które również korzystają z urządzeń mobilnych przed snem, oglądając np. bajki na dobranoc. Na ten problem zwracają uwagę nie tylko pediatrzy, ale również psychologowie, do których trafiają przestymulowane maluchy z objawami nadpobudliwości oraz innych zaburzeń.

Co więcej, wpatrywanie się w ekran komórki wpływa na zdrowie oczu, prowadząc do rozwoju wad wzroku oraz zespołu suchego oka. Osoby na co dzień korzystające z komputerów i smartfonów cierpią również z powodu bólu pleców i głowy, które są skutkiem długotrwałego przebywania w wymuszonej pozycji. Oprócz pracy przy komputerze i ciągłego pochylania głowy nad ekranem smartfona ból kręgosłupa wywołuje również spanie na niewłaściwie dobranej poduszce.

Jak zadbać o jakość snu?

Jakość naszego snu zależy od wielu czynników. Każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu wpływa na efektywność nocnej regeneracji oraz komfort i wygodę snu. Aby w pełni wykorzystać czas przeznaczony na odpoczynek, musimy pamiętać o właściwej aranżacji sypialni oraz eliminacji nawyków, które w negatywny sposób oddziałują na nasz organizm przed i w czasie snu.

Niezwykle ważny jest wybór materaca, który powinien właściwie podpierać nasze ciało, dzięki czemu unikniemy problemów z kręgosłupem. Dopełnieniem materaca jest dobrana do naszych indywidualnych potrzeb poduszka. Nie mniej ważne jest to, z jakiej kołdry i pościeli korzystamy, bo przegrzewanie organizmu w czasie snu również nie wpływa w pozytywny sposób na jego jakość. Poprawić komfort snu pozwalają także różne akcesoria, dzięki którym łóżko jest chronione przed rozwojem szkodliwych drobnoustrojów np. ochraniacz na materac.

A co zrobić, gdy nie śpimy na tradycyjnym łóżku, bo za sypialnię służy nam salon? Jest sposób na to, aby zmienić narożnik lub kanapę w wygodne łóżko – wystarczy kupić wysokiej jakości materac nawierzchniowy, który pozwoli zapomnieć o bólu pleców i zmęczeniu.

Wieczorne rytuały dla dobrego snu

Nie sposób całkowicie zrezygnować z korzystania z urządzeń, które emitują niebieskie światło, jednak warto zdecydować się na zmianę wieczornych rytuałów, dzięki czemu nasz organizm lepiej zregeneruje się podczas snu.

Po pierwsze i najważniejsze – na 1-2 godziny przed snem powinniśmy zadbać o uspokojenie emocji i unikać korzystania z komórki. Doskonałym sposobem na wieczorny relaks jest spacer, trening jogi, medytacja lub odprężająca kąpiel. Jeżeli mamy w zwyczaju wieczorne nadrabianie zaległości w domowych lub zawodowych obowiązkach, to warto spróbować popracować nad planem dnia, aby zyskać chwilę odpoczynku przed zaśnięciem. Pomoże to uniknąć nadmiernego pobudzenia nerwowego, które utrudnia zasypianie i wpływa w negatywny sposób na jakość snu oraz sprzyja sięganiu po komórkę, gdy położymy się do łóżka. Jeśli komórka lub tablet służą nam w celu czytania przed snem, to zastąpmy je tradycyjną książką, dzięki której nie tylko oderwiemy się od problemów dnia codziennego, ale także unikniemy nadmiernego oddziaływania na siatkówkę oka niebieskiego światła.

Podsumowanie

Korzystanie z komórki i innych urządzeń z ekranem LCD sprzyja nadmiernej stymulacji mózgu oraz szkodzi zdrowiu oczu. Rezygnując z nawyku kładzenia się do łóżka z telefonem w ręku, możemy znacząco poprawić jakość snu i efektywność nocnej regeneracji, a także uniknąć zaburzeń snu, które w negatywny sposób wpływają na stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.