Blog

Czym jest somnifobia / hipnofobia i jakie są jej objawy?

ilm Somnifobia - czym właściwie jest blog 1100px (1)

Somnifobia powoduje problemy ze snem i wymaga natychmiastowej pomocy specjalisty. To jedno z grupy zaburzeń o podłożu lękowym, które może doprowadzić do występowania poważnych problemów nie tylko ze zdrowiem psychicznym, ale także zdrowiem fizycznym. Jakie są objawy somnifobii? Kiedy koniecznie trzeba udać się do lekarza?

Zdrowy sen jest podstawą naszej egzystencji. To dzięki niemu organizm może efektywnie się zregenerować, a my odczuwamy przypływ sił witalnych. Niedobór snu jest jedną z częstych przyczyn rozwoju wielu chorób, do których zaliczamy również choroby o podłożu psychicznym. Kładąc się do łóżka, niektórzy ludzie odczuwają irracjonalny strach, który nazywany jest somnifobią lub hipnofobią – lęk przed zaśnięciem wymaga specjalistycznego wsparcia terapeuty, który zajmuje się leczeniem fobii.

Somnifobia – dlaczego pojawia się lęk przed zaśnięciem?

Czy może być coś przyjemniejszego niż wejście pod kołdrę oraz odpłynięcie w objęcia Morfeusza? Dla większości z nas przebywanie w łóżku wiąże się jedynie z przyjemnością. Kiedy mamy gorszy dzień, marzymy by w końcu położyć się na wygodnym materacu, wtulić się w poduszkę i zasnąć, bo sen nie tylko regeneruje organizm, ale także uspokaja emocje i pomaga z dystansem podejść do problemów dnia codziennego. Somnifobia jest zaburzeniem, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Lęk przed zaśnięciem może być początkowo mylony z bezsennością lub innymi zaburzeniami snu, jednak specjalista dość szybko rozpozna to schorzenie po typowych objawach. Mogą się one nasilać stopniowo, początkowo pozorując inne schorzenia, jednak z czasem lęk odczuwany przed zaśnięciem narasta. Jeżeli napady lęku pojawiają się często, to dochodzi do wystąpienia tzw. lęku przed lękiem, czyli ciągłego odczuwania niepokoju oraz unikania sytuacji, które związane są z napadami lęku.

Zaburzenia nerwicowe oraz lęk paniczny to problemy, z którymi nie sposób walczyć samodzielnie. Otoczenie osoby chorej często stara się tłumaczyć brak powodu do lęku i stresu, jednak każda fobia ma to do siebie, że związana jest z irracjonalnym strachem. Fobie i zaburzenia lękowe o podłożu nerwicowym mogą występować na różnym tle. Najczęściej są przyczyną zaistniałych w przeszłości wydarzeń, które uruchomiły reakcję lękową np. występują wraz z PSD, czyli zespołem stresu pourazowego, jednak mogą także ujawnić się na skutek długotrwałego stresu, zaburzeń emocjonalnych, problemów w życiu osobistym, a także zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Somnifobia miewa również związek z koszmarami sennymi.

Somnifobia – objawy

Pierwsze objawy somnifobii pojawiają się najczęściej bez wyraźnego powodu. Kładziemy się pod kołdrą i próbujemy zasnąć, jednak z naszym ciałem dzieje się coś dziwnego – nagle zaczynamy odczuwać szybkie bicie serca, oddech przyśpiesza, pojawia się uczucie zbliżającego się omdlenia, a ciało zaczyna drżeć. Skupianie się na dziwnym samopoczuciu jedynie nasila objawy. Mogą pojawić się nadmierna potliwość, duszności, ból w klatce piersiowej, który przypomina ból wieńcowy, ból brzucha, zaburzenia widzenia, a nawet omdlenia. To klasyczny atak lęku panicznego, który zwykle rozpoczyna nasze „nowe życie”, w którym towarzyszą nam zaburzenia lękowe. Atak lęku panicznego mija po kilka minutach, a my nie wiemy, co tak naprawdę się wydarzyło, bo przecież tylko położyliśmy się do łóżka, w którym nic złego nam nie zagraża. Pierwszy atak paniki bywa brany za objaw poważnej choroby, bo objawy mu towarzyszące wskazują m.in. na zawał, jednak po wykonaniu badań w organizmie osoby chorej nie są wykrywane żadne schorzenia. Po pierwszym, drugim i każdym kolejnym napadzie lęku przed zaśnięciem osoba chora coraz bardziej obawia się pójścia spać, co prowadzi do chronicznego niedoboru snu.

Somnifobia – leczenie

Somnifobia wymaga jak najszybszego rozpoczęcia specjalistycznej terapii. Z tą i innymi fobiami, a także zaburzeniami o podłożu nerwicowym większość osób mierzy się w samotności, ale nie jest to dobry pomysł, bo nieleczone zaburzenia pogłębiają się. Nasilający się lęk wpływa na każdą sferę życia, stopniowo uniemożliwiając normalne funkcjonowanie, bo chorym rządzi niepokój i nieuzasadniony strach. Obsesyjne myślenie o lęku i obawianie się występowania ataków paniki nie tylko przed zaśnięciem, może doprowadzić do całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. Odczuwając irracjonalny lęk oraz niepokój, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który po wykonaniu badań zdecyduje o dalszym postępowaniu np. wypisze skierowanie do psychiatry.

Podsumowanie

Zaburzenia lękowe oraz fobie to temat tabu, który sprawia, że osoby chore cierpią w samotności, bojąc się powiedzieć bliskim o swoim złym samopoczuciu. Somnifobia to jedna z fobii sytuacyjnych, które mogą rozwinąć się na skutek działania różnych czynników. Dla osoby odczuwającej lęk przed zaśnięciem położenie się do łóżka jest okropnie trudnym doświadczeniem. Z czasem pojawia się tzw. lęk przed lękiem, który prowadzi do unikania sytuacji wyzwalającej atak paniki. Zauważając u siebie objawy somnifobii lub cierpiąc z powodu lęku o innym podłożu, trzeba jak najszybciej poszukać pomocy specjalisty! Wcześnie rozpoczęte leczenie pomaga uniknąć nie tylko przedłużającego się występowania uciążliwych objawów, ale także chroni przed trwałymi zmianami w organizmie, które pojawiają się na skutek chronicznego napięcia i braku snu.